Godziny otwarcia: 8:00 - 16:00
882 468 260

Wiosenne zabiegi

Dodano: 19.04.2017
 
 

Wiosna w pełni. Po raz kolejny powtarza się sytuacja w której mamy do wykonania mnóstwo zabiegów o jednej porze, nie mówiąc już o zasiewach upraw roślin jarych.

 

Na szczęście widok pól cieszy oczy. Każdy dokłada jak najwięcej troski o swoje uprawy aby wykorzystać ich potencjał.
 
 

RZEPAK

 

Niestety, jak to w naszym klimacie – wiosna nie rozpieszcza nas stabilnością pogody co znacznie utrudnia wykonywanie niektórych zabiegów chemicznych.
Obecnie nadszedł najwyższy czas na regulację wzrostu i ochronę fungicydową rzepaku ozimego.
Do wykonania tego zabiegu polecamy preparat Kosa 250 EW w dawce 0,75 – 1 l/ha. W przypadku występowania temperatur poniżej + 12oC zalecamy dodatek preparatu Agrozwilżacz w dawce 0,2 l/ha, który wspomaga działanie tebukonazolu i regulatorów z grupy CCC i umożliwia ich stosowanie od + 50C.
Nie należy tutaj zapominać o możliwości i konieczności wykonania zabiegu na słodyszka rzepakowego.
Największe straty powstają podczas wczesnych nalotów, jeszcze na zamknięte pąki kwiatowe. Chrząszcze wgryzają się do nich by dostać się do pyłku. Uszkodzone pąki usychają i odpadają, czego wynikiem są przerzedzone kwiatostany i w dalszej perspektywie nieregularnie rozłożone łuszczyny. I tutaj naszym rozwiązaniem jest preparat Piorun 200 SL stosowany w momencie nalotu szkodnika na plantację od fazy zwartego kwiatostanu do fazy żółtego pąka (BBCH 55-59) .
 
 

ZBOŻA

 

Jesteśmy też w trakcie odchwaszczania zbóż ozimych, a za chwilę także i jarych.
Do odchwaszczania plantacji zbóż zalecamy kombinację preparatów:
 
HELM TRIBI 75 WG w dawce 20 gram/ha + HELM FLUROX 200 EC w dawce 0,5 l/ha. W celu poszerzenia spektrum działania o chwasty jednoliścienne możemy łączyć te produkty z preparatem Atlantis 12 OD w dawkach zalecanych przez producentów lub kompleksowe rozwiązanie Huzar Active 1l/ha.

Patrząc na kraj sytuacja wydawałaby się różnorodna , jednak ze względu na podobny przebieg pogody spotykamy się w zasadzie z takimi samymi sytuacjami.
 
 

Sytuacja na plantacjach

 

Pszenice siane pod koniec września znajdują się w końcowej fazie krzewienia. Siane w późniejszym okresie po burakach , kukurydzy są w początkowej fazie krzewienia, na roślinach widoczne są pierwsze objawy porażenia fuzariozą . Zaobserwowano pierwsze symptomy fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni oraz septoriozy tzw choroby podsuszkowe.
Na polach, gdzie jesienią nie wykonano zabiegów z uwagi na późne siewy zbóż oraz tych, gdzie obfite opady deszczu uniemożliwiały wjazd w pole obserwujemy zachwaszczenie.
 
Zalecamy rozwiązanie fungicydowe, oparte na czterech substancjach aktywnych Wirtuoz 520 EC  + Vertisan 200 EC Kompleksowe rozwiąznie T1 
Zapoznaj się z pozostałymi aktualnościami »

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny polskieskladyrolne.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji można znaleźć w Regulaminie strony.

Akceptuję Regulamin